Beslenme ve Hijyen

BESLENME
Çocuklarımıza en sağlıklı yiyecekleri sunabilmek için yemeklerimiz okulumuzda deneyimli personel tarafından hazırlanmaktadır. Yemeklerin okulumuzda hazırlanması kullanılan malzemenin ve pişirme süreçlerinin (kullanılan yağ, salça, tuz miktarı vs)en üst düzeyde kontrol edilmesini olanaklı kılmaktadır. Ambalajlı gıdalar (süt, peynir, bakliyat vs) güvenilir markaların ürünlerinden seçilirken sebze ve meyveler de taze olarak tedarik edilmektedir. Yemek listesi hazırlanırken çocuklarımızın yaşlarına uygunluğuna özen gösterilir.

  • Yemeklerde tavuk eti kullanılmaz.
  • Margarin kullanılmaz.
  • Hazır tereyağı değil, doğal tereyağı kullanılır
  • Yoğurt günlük sütten okulumuzda mayalanır, hazır yoğurt kullanılmaz.
  • UHT SÜT değil, GÜNLÜK SÜT kullanılır.
  • Mevsim sebzelerinin tüketildiği beslenme düzeni uygulanır.
  • Kullanılan Bal, Pekmez, Reçel gibi ürünler organik ürünlerdir.
Okulumuzda her türlü abur cubur, şeker ve şekerlemeler, hazır meyve suyu ve reçeller, kola vb. boyalı gazlı içecekler, meyve tozları, her türlü boyalı içecek, boyalı hazır meyveli yoğurt ve pudingler, hazır çorbalar, hazır soslar, ketçap, mayonez vb, hazır baharat ve köfte karışımları, her türlü cips, içine katkı maddesi karıştırılan her türlü yiyecek, salam,sucuk, sosis ve hamburger tüketilmeye hazır donmuş -donmamış bütün yiyecekler, kısacası bütün ambalajlı (hazır) gıda maddelere menümüzde yer vermiyoruz.Hatta bunların okul dışında da tüketilmemesini rica ediyoruz.
 
TEMİZLİK
Okulumuzda temizlik işlerinden sorumlu ve tam zamanlı olarak görev alan görevlimiz okulun tüm alanlarının hijyen standartlarına uygunluğunu sağlar. Tüm okul birimleri günlük olarak temizlenir. Ayrıca çocuklarımızın kullandığı materyaller periyodik olarak sterilize edilir. Temizlik için kullanılan ürünlerin sağlık bakanlığı onaylı olmasına özen gösterilir.